MetaTrader 4 (MT4) – co i jak … bo tak trzeba

Jako, że wkrótce zamierzam przejść do takich kwestii jak sposoby i narzędzia analizy rynku oraz strategii inwestycyjnych, wypada, abym najpierw poruszył kwestię obsługi platform inwestycyjnych. Jestem jednak przekonany, że: po pierwsze, 99% ewentualnych czytelników pominie ten wpis (bo czy może być coś ciekawszego niż czytanie instrukcji obsługi), po drugie, pełnowartościowa instrukcja musiałaby mieć objętość książki, po trzecie, każdy broker udostępnia swoim klientom własną instrukcję, a po czwarte, nauka obsługi platformy handlowej, to przede wszystkim praktyka. Dlatego ograniczę się tylko do wspomnienia (a i to wyłącznie z poczucia obowiązku) o MetaTrader 4, której sam zwykle używam.

Platforma transakcyjna to swoisty interfejs, dzięki któremu możliwy jest handel na rynku walutowym. Pozwala na wykorzystanie analizy technicznej poprzez udostępnienie wykresów cenowych. Najpopularniejszą na rynku platformą transakcyjną jest MetaTrader 4, która znajduje się w ofercie większości brokerów forex. Jej podstawowe zalety to dostępność personalizacji oraz intuicyjny interfejs. Dzięki możliwości przeglądania wykresów oraz zaznaczania na wykresie różnego typu formacji czy poziomów, platforma pozwala na sprawdzanie i „przewidywanie” ruchów cenowych danego instrumentu. Dodatkowym atutem MT4 jest fakt, że została stworzona z użyciem powszechnie znanego języka C, co przyczyniło się do powstania bardzo dużej liczby różnego rodzaju narzędzi analitycznych implementowalnych na platformie.

Sprawne poruszanie się po platformie, znajomość poszczególnych jej funkcji i narzędzi oraz umiejętność ich wykorzystania, to niezwykle ważne wsparcie w procesie analizy technicznej, który stanowi jeden z elementów niezbędnych dla wygenerowania zysku.

Aby rozpocząć korzystanie z platformy, należy założyć konto u wybranego brokera i dzięki temu uzyskać dane niezbędne do logowania. Szczegółowy sposób postępowania jest zwykle wyjaśniony w instrukcji udostępnianej klientom przez danego brokera.

Po zalogowaniu na platformie zobaczymy ekran główny, na górze którego znajdują się paski narzędzi, na dole – terminal a centralną powierzchnię zajmuje wykres.

Wykres – w skrócie mówiąc – to graficzne przedstawienie ceny w czasie. MT4 standardowo umożliwia tworzenie trzech rodzajów wykresu: liniowego, słupkowego i świecowego. Każdy z trzech typów wykresu ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od preferencji użytkownika.

W oknie terminala mamy możliwość kontrolowania swoich zleceń (otwartych i oczekujących na uruchomienie) wraz z podaniem ich szczegółowych parametrów, ustawienia alarmu czy sprawdzenia historii zawartych transakcji.

Paski narzędzi pozwalają na otwieranie różnych okien, dzięki którym można zalogować się na wybrany rachunek, wybrać instrument i utworzyć wykres, zastosować na wykresie różnego rodzaju wskaźniki i narzędzia, utworzyć własne profile czyli zapisane własne zestawy otwartych okien z ich ustawieniami, przygotować i uruchomić zlecenia o wybranych parametrach etc.

Oczywiście, funkcji, narzędzi, parametrów w MT4 jest znacznie więcej i wszystkie można dostosować do własnych potrzeb. Na pewno też każdy trader będzie używał jedynie niewielkiej części dostępnych opcji, z części będzie korzystał sporadycznie a niektórych możliwości nigdy nawet nie dotknie. Tym niemniej, dobrze jest przynajmniej pobieżnie zapoznać się z oferowanymi przez MT4 możliwościami, aby wybrać te, które uznamy za przydatne w naszym tradingu. Jednak te wybrane trzeba opanować do perfekcji, bo błędy mogą drogo kosztować (dosłownie). Dlatego także w tym przypadku, po raz kolejny (choć nie ostatni) powtórzę: „… Ćwiczyć, q..a, ćwiczyć.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *